About Fr Philip Heng, S.J

Fr Philip Heng, S.J. is a Singaporean Jesuit.  His Jesuit formation were: Novitiate in Malaysia; Philosophy and Theology in the Jesuit run Ateneo the Manila University, Philippines; Ordained on 14 May, 1993.  Appointed as: Novice Director (June 1996); Parish Priest of St Ignatius Church (1 April, 2009). Upon the Episcopal Ordination of Archbishop William Goh of Singapore on 18 May, 2013, he was appointed as the Vicar General for Administration, Ecumenical and Interreligious relations (7 years), and concurrently as the Rector of the Cathedral of the Good Shepherd (5 years) and Rector of St Joseph Church (Victoria St, for 3 years).  His contractual tenure of services ended on 30th June, 2020; at present on Sabbatical leave till 30 June, 2021.